Mazais ērglis atkal tiešsaistē!
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Mazais ērglis

Vēro mazo ērgli visu vasaru tiešsaistē! 

Pētījuma "Mazā ērgļa barības izpēte" ietvaros arī šogad mēs katrs varam sekot līdzi notikumiem mazā ērgļa ligzdā, vērot to ģimenes dzīvi, bērna audzināšanu un uzvedību. Atliek tikai uzklikšķināt www.pomarina.lv un varam lūkoties ligzdā ar web kameras palīdzību.

Ir klāt atkal jauns pavasaris. No ziemošanas vietām Āfrikā jau ieradušies pirmie mazie ērgļi. Laiks ir vēss, tāpēc ērgļi vēl neriesto. Tos var novērot sēžam mežmalā vai atsevišķi augošos kokos ligzdu tuvumā.  Ar svaigiem skuju koku zariem tiek papildinātas iepriekšējo gadu ligzdas vai būvētas jaunas. Par ērgļu klātbūtni liecina raksturīgā ķiukstēšana un pārošanās saucieni.

Ligzdošanas teritorijā ir atlidojis arī ērgļu pāris, kura dzīvei ligzdā ar interneta kameras starpniecību sekojām pagājušajā gadā.

Kamera tika uzstādīta 6. jūnijā. 7. jūnijā izšķīlās pirmais mazulis, pēc dienas – otrais. Mazajam ērglim raksturīgs tā saucamais kainisms – vecākais mazulis noknābj jaunāko vai nelaiž pie barības, mātīte baro galvenokārt tikai vecāko. Tā rezultātā 13. jūnijā otrais jaunākais mazulis ligzdā bija beigts. Pēc mēneša, 14. jūlijā, ērgļu ģimeni piemeklēja traģēdija – spēcīga vētra nolauza ligzdas un apkārtējos kokus. 16. jūlijā zinātnieki atrada jauno putnu dzīvu starp nolauztajiem kokiem. Uz nolauztas egles stumbra 3 metru augstumā izveidoja mākslīgu ligzdu, kurā ievietoja mazuli. Pieaugušie putni mazuli turpināja barot, līdz tas 4. augustā izlidoja no ligzdas.

2008. gada 29. septembrī zinātnieki saņēma ziņu no Ukrainas, ka jaunais putns atrasts novārdzis un invadēts ar parazītiem-asinssūcējiem Rietumukrainā un vēlāk nomiris.

Par šī ērgļu pāra dzīvi zinām daudz – ir informācija par kainisma norisi, par 404 barības objektiem un mātītes uzvedību ligzdošanas periodā. 5. augustā netālu no ligzdas zinātnieki noķēra tēviņu, apgredzenoja ar plastmasas krāsainu un metāla gredzeniem, kā arī iezīmēja ar spārnu zīmēm tā atpazīšanai no attāluma.

Kaut arī Latvijas Vides aizsardzības fonds finansējumu projektam šogad nepiešķīra, Teiču dabas rezervāta administrācijas Pētījumu daļa projektu turpina. 25. martā 150 metrus no iepriekšējā gada vētras nolauztās ligzdas uzstādīja mākslīgo ligzdu. 2. aprīlī ligzdu sāka apmeklēt peļu klijānu pāris. Lai atturētu klijānus no mazajiem ērgļiem būvētās ligzdas, uz trīs dienām tajā ievietoja lelli Bārbiju, tas palīdzēja.

Mazo ērgļu pāris teritorijā ieradās 13. aprīlī un 14. aprīlī sāka mākslīgo ligzdu papildināt ar zariem. Interesanti, ka pārī ir cits tēviņš – bez gredzeniem un bez spārnu zīmēm, mātīte ir tā pati.

Cerēsim, ka šogad pļavās būs pietiekami daudz peļu, varžu un kurmju, lai ērgļu pāris uzsāktu ligzdošanu. Ne spalvas vērošanā!

Papildus informācija:
Uģis Bergmanis
Teiču dabas rezervāta administrācija
e-pasts: ugis.bergmanis@teici.gov.lv

15.04.2009.