Notikumi jūras ērgļu ligzdā Durbē

01.04.2021

Jūras ērgļu ligzda Durbē jau kopš pagājušās sestdienas norisinās notikumi, kādu šī lizgda vēl nav pieredzējusi - pazudis jūras ērgļu tēvinš Raimis, bet ligzā palikusī mātīte Milda neatstāj ligzdu un turpina sildīt olas, līdz ar to jau piekto dienu ir bez barības. Viņai arī nākas atvairīt svešu jūras ērgļu pāri, kas izrāda interesi par ligzdu. 

Saistībā ar satraucošajām norisēm ligzdas vērotājiem radušies daudz jautājumu par to, kas notiks ar Mildu un ko mēs varam darīt, lai palīdzētu putniem. Tāpat esam saņēmuši daudz ierosinājumus un idejas, ko varētu darīt lietas labā. Šeit esam apkopojuši jūsu jautājumus un tiešraides projekta vadītāja, ornitologa Jāņa Ķuzes komentārus. 

Kas ir noticis ar Raimi? 

Visdrīzāk putns ir vai nu beigts, vai nopietni savainots. Varam tikai minēt, kas ir īstais iemesls, un varianti ir daudzi. Ņemot vērā pēdējo dienu notikumus un jaunā ērgļu pāra parādīšanos, ticams skaidrojums ir iekšsugas konflikts. Šobrīd nav plānots doties uz ligzdas apkaimi mēģināt noskaidrot kaut ko tuvāk -  tā būtu adatas meklēšana siena kaudzē - putns var būt jebkur aptuveni piecu kilometru rādiusā (un nevar izslēgt, ka arī tālāk). Ligzdas rajonu pārstaigāt tagad, kamēr Milda un svešie putni aktīvi dzīvojas pa ligzdu, nebūtu vēlams. Ar katru dienu arī atrašanas iespējas samazinās maitēdāju dēļ.

Vai varam palīdzēt Mildai? Varbūt ir iespējams nogādāt ligzdā barību? 

Milda ir vesels un spēcīgs pieaudzis putns - šobrīd viņai apbrīnojami pacietīgi turpina sargāt un sildīt olas, taču tas ir laika jautājums - kad bada sajūta ņems virsroku, tad viņa dosies meklēt pati sev barību. Nogādāt ligzdā barību, piemēram, ar dronu, nav vēlams - jebkāda iejaukšanās, troksnis, neparasts objekts izbiedētu gan Mildu, gan svešo ērgļu pāri un līdz ar to radītu risku, ka ērgļi pamet šo ligzdu. Turklāt izbarot perējošu putnu un pēc tam mazuļus ar ārējo iejaukšanos nebūs iespējams, to var izdarīt tikai paši putni.  Milda varētu viena patik tikt galā, ja ligzdā būtu viens jau paaudzies mazulis, to iespējams izbarot vienam putnam.

Kas notiks ar Mildu un šo ligzdu? Kāpēc Latvijas Dabas fonds negrib palīdzēt Mildai? 

Mildas glābšana cilvēku izpratnē putnu dzīvei nav piemērojama. Mēs neplānojam iejaukšanos šī brīža ligzdas norisēs, jo tas var novest pie sliktāka rezultāta, nekā tas ir šobrīd. Lai gan ligzdošana šogad visdrīzāk nebūs sekmīga, mātītei ir iespēja līdz nākamajam gadam atrast jaunu partneri, vai arī ligzdošanu šajā ligzdā var uzsākt pāris, kas šobrīd par to izrāda interesi. Iejaukšanās ar dronu šādā situācijā var novest pie tā, ka ligzda tiks pamesta.

Lai arī to var būt grūti vērot, norises ligzdā parāda to, kā tas dabā notiek. Iepriekšējās trīs sezonās šeit tika sekmīgi izvesti jaunie putni, tas bija tikai laika jautājums, kad ligzdošana būs nesekmīga. 

Vai ir iespējams izglābt Mildas olas un izperēt tās inkubatorā? 

Olu izņemšana no ligzdas būtu nopietns traucējums putniem šajā teritorijā, tāpēc tas nav vēlams, jo radītu sliktākas sekas nekā šobrīd. Turklāt, pat ja izdotos inkubēt cāļus, cilvēks tiem nevar nodrošināt to, ko jūras ērgļi dabā, un tos nebūtu iespējams sagatavot dzīvei dabā. 

Mēs saprotam, ka vērot šī brīža norises ligzdā var būt emocionāli grūti, taču tieši tāda ir tiešraides kameru būtība - tā parāda dabas norises to visās izpausmēs. Ne katru sezonu ligzdās notiek veiksmīga ligzdošana un neveiksmju iemesli ir dažādi, šobrīd mēs esam liecinieki vienai no šādām situācijām. 

Intervija ar Jāni Ķuzi par norisēm Durbes ligzdā.

Notikumu hroniku var lasīt Dabasdati.lv forumā.